Haber

Kılıçdaroğlu’ndan yeni video: Evleri depremzedelere ücretsiz teslim edeceğiz

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Anayasa konut konusunda ne diyorsa uyacağım. Evleri depremzedelerimize ücretsiz teslim edeceğiz” dedi.

‘AMA KESİNLİKLE ÇÖZECEĞİZ’

Kılıçdaroğlu, “Bedava konutla ilgili söylemim bir söz değil, zorunluluktur, mecburiyettir, mecburiyettir, gereğini de yapacağız. 20 yıl borç olmayacak” dedi.

“Değerli halkım bir konuya açıklık getirmek için kısa ve net bir konuşma yapacağım. Bir an önce deprem konutları yapılması gerektiğine katılıyorum. Aksi takdirde insanımız geri dönmez, şehirlerimiz ölür. Çünkü insansız bir şehir yaşayamaz. bu konuda çok netler.

Ama izin vermeyeceğim asıl şey depremzedelere konut satışının Anayasa’ya aykırı olarak yapılmasıdır. Anayasanın hem 57. hem de 125. maddeleri çok açık ve kesindir. ‘Güvenli konuttan devlet sorumludur’ diyor. Bu çok açık. Ayrıca konut üretimi için gerekli olan 23 belgedeki 42 imzanın tamamı devlet yetkililerine ait. Yani devlet, bu konutun veya işyerinin güvenli ve emniyetli olduğunu her düzeyde vatandaşlarına taahhüt eder. Kanuna, kanuna ve yönetmeliğe uygun olduğunu söylüyor. Evi, işyerini alabileceğini söylüyor. Vatandaş imzalar. Devletin bu taahhüdüne güvenerek konut veya iş yerini satın alırken tapu senedine imzasını atıyor.

Ücretsiz barınma telaffuzum bir vaat değil; Bu bir zorunluluktur, zorunluluktur, yükümlülüktür ve biz bunu yapacağız. Böyle 20 yıllık borç olmayacak. Merak etmeyin para var değerli halkım. Dünyayı hareket ettiriyoruz, bu parayı çok hızlı buluyorsunuz, birkaç kararname çıkarıyorsunuz ve bu parayı tekrar buluyorsunuz.

Pazartesi Meclis’e sunacağımız yasa tasarısına bakarsanız orada göreceksiniz. Vatandaş çok para verdi, Allah hepsinden razı olsun. Ancak bitmeyen bir rant ve ihale sevdası var ki bitmedi, insanımızın işini bitirdi. Her neyse, bundan geriye ne kaldı! Ben yapacağım, biz yapacağız. İmzayla halledeceğiz. Yıkılan binalardaki kiracılar da mağdur. Onlar da zaman zaman şikayetlerini bana iletiyorlar. Onun ilacı var, çözeceğiz. Mutlaka ama mutlaka çözeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu